katechein
 

Perygrynacja w pytaniach i odpowiedziach

Home Artykuły 27.05.2013 23631 drukuj
 

Od 27 maja do 17 sierpnia 2013 r. relikwie św. Jana Bosko będą w Polsce. Odwiedzą w tym czasie ponad 50 miast i miejscowości na terenie całej Polski. W krótkich pytaniach i odpowiedziach staramy się podać najważniejsze informacje związane z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Czym są relikwie? Od kiedy zaczął rozwijać się ich kult i co było tego powodem? Czy jest on charakterystyczny wyłącznie dla religii wyznawanej przez wiernych Kościoła Katolickiego?

Co to są relikwie?

Słowo "relikwie" pochodzi z języka łacińskiego (reliquiae) i oznacza "resztki", "szczątki". Relikwie świętych są więc to resztki ciała lub ubioru jakiegoś świętego, który żył Ewangelią w sposób heroiczny lub oddał życie za Jezusa.

Czym jest kult relikwii?

Kult relikwii stanowi istotny element kultu świętych. Relikwie przypominają o społeczności świętych, która cieszy się już chwałą Niebios, zanosząc przed tron samego Boga prośby i modlitwy członków Kościoła pielgrzymującego. Dlatego w centrum tego kultu stoi sam Bóg i Jemu jednemu należy się cześć i chwała. Święty natomiast może być przewodnikiem po ścieżkach prowadzących ku Bogu. I co najistotniejsze, obecność relikwii winna budować wiarę chrześcijan w zmartwychwstanie, które przyobiecał im sam Chrystus. więcej »

Kto to jest św. Jan Bosko?

To jeden ze świętych Kościoła katolickiego. Urodził się w 1815 r. w Turynie (Włochy). Misją jego życia była troska o zbawienie i wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej i potrzebującej pomocy. Pragnął ukształtować młodych ludzi na "dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli". Wypracował swój oryginalny system wychowawczy, nazywany "systemem prewencyjnym". W celu kontynuacji swojego dzieła założył dwie rodziny zakonne: Salezjanów (Salezjanie Księdza Bosko) oraz Salezjanki (Córki Maryi Wspomożycielki). Prowadził również szeroką działalność misyjną. Zmarł w 1888 r. Został ogłoszony świętym w 1934 r. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 31 stycznia. więcej »

Jak wygląda relikwiarz św. Jana Bosko?

Relikwiarz robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale przede wszystkim ze względu na bliskość spotkania ze świętym, którego doczesne szczątki zawiera. Wykonany jest z aluminium, brązu i kryształu. Waży ponad pół tony; ma dwa i pół metra długości, półtora – wysokości i metr szerokości. Wewnątrz za szkłem spoczywa naturalnej wielkości figura św. Jana Bosko ubrana w albę i ornat.

Sercem relikwiarza są cenne relikwie – prawa dłoń św. Jana Bosko. Zostały one pobrane z ciała Świętego, które znajduje się w Bazylice Wspomożycielki Wiernych w Turynie (Włochy). Odpowiednio zabezpieczone są one ukryte wewnątrz figury, a dokładnie w jej klatce piersiowej. więcej »

Dlaczego relikwie św. Jana Bosko przyjadą do Polski?

Obecność relikwii św. Jana Bosko w Polsce stanowi etap światowej peregrynacji tych relikwii, które od 2009 do 2015 roku mają przemierzyć 130 krajów na 5 kontynentach, odwiedzając wszystkie te miejsca, gdzie obecny jest charyzmat salezjański. Peregrynacja jest częścią przygotowań do obchodów Dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosko, która nastąpi 16 sierpnia 2015 r. więcej »

Co można zyskać w związku z peregrynacją?

Z uczestnictwem w peregrynacji relikwii św. Jana Bosko związany jest odpust zupełny. Będą go mogli otrzymać wszyscy ci, którzy podczas peregrynacji wezmą udział w nabożeństwie ku czci św. Jana Bosko lub będą przez pewien czas adorować i trwać na modlitwie przed relikwiami. więcej »

Kiedy i gdzie dokładnie będą relikwie w Polsce?

Relikwie św. Jana Bosko będą w Polsce od 27 maja do 17 sierpnia 2013 r. W tym czasie odwiedzą ponad 50 miast i miejscowości na terenie całego naszego kraju. więcej »

Tekst za: http://salezjanie.pl/wiadomosci/peregrynacja-w-pytaniach-i-odpowiedziach