katechein
 

Adwent - koniec i początek

Home Konspekty i scenariusze 06.12.2017 571 drukuj
 

Temat: ADWENT- CZAS OCZEKIWANIA, KONIEC I POCZĄTEK WSZYSTKIEGO

Klasa: SP
Cele:

 • zapoznanie z Adwentem jako okresem liturgicznym;
 • uświadomienie, że Adwent jest przygotowaniem na spotkanie z Bogiem.

CO ZNACZY SŁOWO ADWENT?

z łaciny adventus = przyjście

CZYM JEST ADWENT?

To okres oczekiwania
na przyjście Chrystusa.

Jest początkiem Roku Kościelnego.
Na adwent składają się 4 niedziele adwentowe;
ich liczba nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej tułaczki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej.

JAK DZIELIMY ADWENT?

To oczekiwanie dzielimy na dwie części:

 • CZAS OCZEKIWANIA NA PARUZJĘ (PRZYJŚCIE JEZUSA NA KOŃCU CZASóW)
  Od I niedzieli Adwentu do 16.12
 • CZAS PRZYGOTOWANIA DO BOŻEGO NARODZENIA
  Od 17.12 do 24.12

O CO CHODZI Z TYM KOŃCEM I POCZĄTKIEM?

Adwent to oczekiwanie na CZASY OSTATECZNE - PARUZJĘ, a więc koniec wszystkiego. Moment ponownego przyjścia Chrystusa jako Sędziego. To oczekiwanie na SĄD OSTATECZNY(!) to przecież w tych dniach będzie się decydowała nasza wieczność.
Adwent to także oczekiwanie na WCIELENIE SYNA BOŻEGO, a więc na Boże Narodzenie, początek obecności Syna Bożego wśród ludzi. Początek Jego dzieła odkupienia ludzkości.

LITURGIA ADWENTOWA

W liturgii adwentowej zmieniają się:

 • Kolor szat na fioletowy, który wyraża nawrócenie i pokutę
 • Pojawia się poranna Msza ku czci Matki Bożej - Roraty
 • W czasie Liturgii Słowa czytania są z proroka Izajasza oraz o Janie Chrzcicielu

DWA FILARY ADWENTU

W trakcie mszy świętej, w pierwszej części Adwentu czytane są fragmenty księgi proroka Izajasza, który zapowiadał nadejście Mesjasza - Króla i Sędziego przy końcu czasu. Nawołuje on do odrzucenia zła i nawrócenia, przygotowania miejsca Bogu w naszych sercach byśmy byli gotowi na spotkanie z Nim. Zapowiada wszechobecny pokój i dobrobyt w czasach ostatecznych (oczywiście dla tych, którzy odpowiednio przygotują się na to spotkanie z Bogiem).
W drugiej części Adwentu wiodąca jest postać Jana Chrzciciela, który zapowiada bezpośrednie nadejście Mesjasza - Zbawiciela. Wskazuje na Jezusa z Nazaretu jako zapowiadanego Zbawcę ludzkości. Przygotowuje tym nas na obchody Świąt Bożego Narodzenia. Tych, które przez wielu są tak wyczekiwane w roku i wydają się być najważniejsze (a przecież nie są! Wielkanoc rządzi!)

SYMBOLE ADWENTOWE

 • Roraty
 • Roratka
 • Wieniec adwentowy
 • Lampion adwentowy
 • Kalendarz adwentowy

Roraty - Msza św. ku czci Matki Bożej odprawiana we wszystkie dni Adwentu najczęściej wcześnie rano. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa (w języku łacińskim) pieśni śpiewanej na wejście w czasie tej Mszy św.: "Rorate caeli desuper" (Spuśćcie rosę niebiosa z góry). W czasie rorat na ołtarzu zapala się dodatkową świecę, symbolizującą Maryję. Na początku Mszy w kościele panuje mrok - zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony - a światło zapala się dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu...".
Roratka - Dodatkowa świeca zapalana podczas rorat ozdobiona białą lub niebieską wstążką, symbolizująca Maryję. Zwyczaj umieszczania jej na ołtarzu pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego (XIII w.). Wówczas na początku Adwentu przed ołtarzem w katedrze stawali przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów - król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec, chłop - i trzymając w dłoniach zapalone świece każdy oznajmiał zebranym: "Jestem gotów na sąd Boży".
Wieniec adwentowy - wieniec upleciony z gałązek drzew iglastych ozdobiony czterema czerwonymi świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu. Zawiesza się go pod sufitem w domach i świątyniach lub ustawia w widocznym miejscu. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd).
Lampion adwentowy - Dzisiaj lampiony są zapalone w pierwszej części Mszy Świętej roratniej. Wówczas w kościele gasi się światło, panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.
Kalendarz adwentowy - Zazwyczaj ma on kształt drabiny, która liczy tyle schodek, ile dni ma okres Adwentu. Po tej drabinie Dzieciątko Jezus zstępuje w kierunku żłóbka. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie, nie tylko w rodzinach katolickich. Kalendarz adwentowy wskazuje na zbliżające się święta.

ZWYCZAJE ADWENTOWE

 • Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
 • Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

KILKA PYTAŃ ZA PAMIĘCI…

 • Co oznacza słowo adwent i z jakiego języka pochodzi?
 • Ile trwa okres adwentu?
 • Do czego przygotowuje nas Adwent?
 • Jaki jest adwentowy kolor liturgicznych szat?
 • Jakie dwie postacie biblijne towarzyszą nam w adwentowych czytaniach mszalnych?
 • Jak nazywa się adwentowa poranna msza święta?
 • Jakie znasz symbole adwentowe?

Materiały dodatkowe: Prezentacja o Adwencie