katechein
 

Droga Krzyżowa

Home Nabożeństwa 15.02.2010 109090 drukuj
 

Wstęp:

Zebraliśmy się na nabożeństwie drogi krzyżowej by przejść ją wraz z Chrystusem. Módlmy się, prosząc dla nas o miłosierdzie i gorącą miłość ku Bogu.

Stacja I Jezus na śmierć skazany

Jezu, tyle razy wydaje wyroki na innych ludzi, nie myślę czy są sprawiedliwe. Kiedy ktoś mnie osądzi, każdy wyrok wydaje się być niesprawiedliwy. Proszę Cię Jezu, pomóż mi nie sądzić, bym i ja nie był sądzony.

Stacja II Pan Jezus przyjmuje krzyż

Kiedy ktoś mi coś każe zrobić, gdy o coś mnie prosi, zawsze jestem zmęczony, nie mam ochoty by pomagać. Ten krzyż obowiązków, który nakłada na mnie życie chcę odrzucić jak najdalej. Pomóż mi Jezu przyjąć z radością krzyż mojego codziennego życia, bym niosąc go doszedł do Ciebie.

Stacja III Pierwszy upadek Jezusa

Gdy upadam w grzech pierwszy raz jeszcze nie gryzie mnie sumienie, czerwienię się, choć trudno mi się przyznać do błędu, ciężko słuchać rad. Pomóż mi Jezu, bym potrafił się podnieść z moich upadków i w Tobie znalazł siłę.

Stacja IV Jezus spotyka swoją Matkę

Tak często widzę ją rano, po pracy, wieczorem. Zawsze cos robi, jest o coś zatroskana, a ja tak rzadko mówię jej, że ją kocham. Tak niewiele jej pomagam. Proszę Cię Jezu, pomóż mi kochać swą mamę, tak jak Ty kochałeś Maryję.

Stacja V Szymon z Cyreny pomaga Jezusowi

Są chwile, gdy dopada mnie choroba, cierpienie lub niesprawiedliwość. Nie umiem ich unieść, chcę od nich uciec. Wiem, że to okazja by pomóc Ci nieść Twój krzyż. Spraw bym chciał i potrafił znosić moje cierpienie w łączności z Twoją ofiarą.

Stacja VI Święta Weronika ociera twarz Jezusowi

Kiedy słyszę, że źle o kimś mówią przysłuchuję się z ciekawością. Często brak mi odwagi powiedzieć, że to nieprawda, że on też robi coś dobrze. Jego twarz staje się dla mnie obca, nie widzę w nim Ciebie. Jezu uczyń, bym jak Weronika, potrafił dobrym słowem przywracać ludziom godność.

Stacja VII Drugi upadek Jezusa

Czasami popadam znów w te same grzechy, moja wrażliwość maleje, nie mam wyrzutów sumienia. Coraz trudniej mi się modlić, pamiętać o Tobie, chcieć dobra. Pomóż mi Panie, przywróć mi gorliwość w szukaniu Ciebie.

Stacja VIII Chrystus pociesza niewiasty

Podczas gdy ja cierpię, gdy mnie dotyka ból czy niezrozumienie, nie potrafię myśleć o nikim innym jak tylko o sobie. To przecież mnie boli, to ja cierpię! Ty Chryste pokazujesz mi, że można i trzeba w swym bólu pamiętać o innych. Przywracać im nadzieję, dać im radość. Spraw, bym i ja tak potrafił.

Stacja IX Trzeci upadek Jezusa

Tyle razy się spowiadam i nic. To nie działa, już się nie zmienię. Nie obchodzi mnie to, że ktoś przeze mnie płacze i cierpi. Mój grzech codzienny, wciąż ten sam, jest ciemnością, która mnie otacza. Nie widzę już Ciebie, nie zależy mi, wszystko jest bez sensu. Boże miłosierny, wyzwól mnie z mego grzechu.

Stacja X Jezus z szat obnażony

Odzierają mnie z dobrego imienia, z mojej prywatności. Wstydzę się siebie, moich bliskich. Widzę tylu ludzi obdartych z godności wokół mnie. Co robić? A może to ja jestem nagi, zakłamany? Pomóż mi Boże stanąć przed sobą i Tobą w prawdzie, bo tylko ona może mnie wyzwolić.

Stacja XI Jezus przybity do krzyża.

Jeden gwóźdź, drugi, trzeci...,ale co słychać :"Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią! Przebaczać jest ciężko, dla mnie to nawet niemożliwe. Jednak, gdy słyszę Twoje przebaczenie moje serce uczy się go, chętniej je rozdaje. Naucz mnie Chryste przebaczać według Twego przebaczenia.

Stacja XII Jezus umiera na krzyżu.

Koniec! To już na pewno koniec! Znikły moje nadzieje, jestem zmęczony i zniechęcony. Nic już dobrego się nie wydarzy. Kiedy patrzę na Ciebie na krzyżu, myślę, że po ludzku przegrałeś swoje życie, nie jesteś atrakcyjny na dzisiejsze czasy. Przegrałeś a może nie? Pomóż mi Boże zrozumieć tajemnicę poświęcenia.

Stacja XIII Jezus z krzyża zdjęty.

Czasem jest za późno aby pomóc. Matka i Ojciec ubolewają, że dziecko ich opuściło, odeszło. Nie ma go przy nich, choć tak bardzo je kochają. Dopomóż Boże rodzicom, którzy utracili swe dzieci, by znaleźli w Tobie siłę i pociechę.

Stacja XIV Jezus złożony w grobie.

Wszystko skończone przegrane szanse. Jednak ten grób będzie jedynym miejscem, gdzie nie znajdzie się Boga. To co wydawało się stratą okaże się zyskiem. Czasem i w moim życiu są chwile, gdy wydaje się, że to już koniec, że gorzej być nie może. Daj mi Boże nadzieję wbrew nadziei.

Text za: gdzieś znalazłem w sieci :)